FANDOMParada ku czci Matki Świata odbywa się tuż po drugich zbiorach w Podzamczu.


Wygląd ParadyEdytuj

Do miasta przed paradą przybywają tłumy ludzi, aby modlić się i zobaczyć całą uroczystość. Pochód rozpoczyna się wczesnym rankiem, gdy upał jeszcze nie doskwiera. Paradę otwierają gwardziści. Na szaro-granatowe uniformy, zakładają wypolerowane mosiężne półpancerze na nogach mają zaś mosiężne buciory. Głowy osłaniają spiczaste hełmy przyozdobione długimi piórami w kolorach pomarańczowym i czerwonym, w rękach natomiast trzymają włócznie ozdobione zielonymi i czerwonymi wstążkami (barwy Matki Świata i Pani Strzał). Za nimi porusza się wóz zaprzężony w czarne woły, gdzie na czerwonym tronie zasiada mężczyzna pokryty czarną farbą. Dzierży on podwójny topór w jednej ręce, a w drugiej bicz. Po bokach wozu idą żonglerze wywijający zapalonymi pochodniami – to słudzy Władcy Ognia i Podziemi. Za nim jedzie pojazd Sztormowego Pana ciągnięty przez białe woły. Na zwojach błękitnej tkaniny wyobrażającej fale wylegują się nader skromnie ubrane dziewczęta w skrawkach srebrzystej siatki, dwie z nich rzucają muszelki szczęścia. Na powozie siedzi muskularny człowiek pomalowany na niebiesko z zielonymi jak wodorosty włosami ubrany w sieć okręconą wokół lędźwi. Dmie on w wielki róg, a od czasu do czasu czerpie wodę z ogromnego dzbana i chlusta nią na gapiów. Za nim idą tancerki z olbrzymimi wachlarzami - służki Władcy Skrzydlatych, ubrane jedynie w pozłacane sandały i wąskie przepaski zakrywające łono. Na głowach mają maski i peruki z kolorowych piór, a ich ciała w całości pokryte są namalowanymi ornamentami. Dziewczęta, które zdają się być w ogóle nie zawstydzone swą nagością tańczą cudownie wywijając wielkimi, barwnymi wachlarzami. Za nimi idzie Księżycowa Bogini i Król Słońce, Podniebny Woźnica , Wiatromistrz , Leśny kryty wilczą skórą, Pani Lawin, Zrodzony Z Kamienia i Boskie Bliźnięta – najbardziej oczekiwana para bóstw. W dużym wózku siedzi śliczny chłopczyk i bardzo do niego podobna dziewczynka, rzucają karmelkami w tłum, a dzieci nurkują wśród nóg dorosłych by je wyłowić. Zwyczajowo są to bliźniaki z dobrej, wysoko postawionej w hierarchii rodziny. Za bliźniętami sunie szereg żołnierzy z błękitnymi piórami na hełmach. To znak, że należą do oddziału zamkowego. Za nimi prowadzone są dwa byki ofiarne czarny i biały. Niestety czeka je śmierć przy świątyni Matki Świata. Krew jest przeznaczona dla Bogini, a mięso rozdzielane wśród najuboższych. Na końcu parady jedzie najokazalszy zaprzęg. Bastiarowie prowadzą przed nim na smyczach płowe lwy górskie, brązowo-rude tygrysy i czarne hajgońskie pantery. Wóz Bogini wygląda jak ruchomy pagórek całkowicie pokryty kępami trawy i trzciny, liśćmi i kwiatami. Kobieta, która ma zaszczyt personifikować Matkę Świata wydaje się nadnaturalnie wysoka trzyma w ręce wysoką laskę zakończoną głową węża,a u jej stop waruje duży pręgowany kot, z drugiej zaś strony koziołek, Za pojazdem Bogini ciągnie pochód kapłanów i kapłanek. Dalej kolumna pielgrzymów i gapiów. Finał uroczystości odbywa się zawsze w świątyni.

CiekawostkiEdytuj

  • Na paradzie była również kobieta idąca w pochodzie ubrana w długą suknie o barwach Bogini - zielony i czerwony. Długie czerwone wstążki wlokły się za nią po kamieniach. Była to matka chcąca uprosić Boginię o życie córki. Chciała ofiarować najmniejsze palce u rąk za życie dziecka, choć jak to stwierdził Koniec"Dała by sobie rękę odrąbać gdyby wiedziała, że to pomoże..

Kamykowi w czasie parady wydawało sie że Bogini spojrzała na niego, dostrzegła go i zapamiętała. Kamyk po tym wydarzeniu miał dziwne uczucie, z którego nie mógł się odtrząsnąć .

Nuvola apps important Uwaga! To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.