FANDOM


Jagoda — obdarzona wielkimi zdolnościami magicznymi Obserwatorka. Jest swoistym fenomenem: jak dotąd nieznany był przypadek wystąpienia talentu u osoby płci żeńskiej.
Jagoda

Jagoda w wieku czternastu lat.

Jagoda2

Już nie jako dziewczyna, ale młoda kobieta.

Rodzina Edytuj

Jagoda jest córką Słonego i Pięknej z rodu Samin'e. Z Piękną łączy ją jednak tylko przykre wspomnienie; tak naprawdę jedyną osobą, którą mogłaby określić mianem matki, jest druga żona ojca, Księżycowy Kwiat. Pamięta również, że jej dziadek, ojciec Słonego, nie darzył jej sympatią. Jagoda ma piątkę przyrodniego, sporo młodszego od niej rodzeństwa: czterech braci (są to Żywe Srebro, Błyskawica, Tygrysek i Blask) oraz siostrę Słoneczną (bliźniaczkę Blasku).

Wygląd Edytuj

Jak wielu innych magów, talent przypłaciła upośledzeniem fizycznym — jest albinoską. Ma długie, białe i bardzo delikatne włosy, porównywane do pajęczych nici, a jej podobne do smoczych oczy są wielkie, różowoczerwone, z leciutkim niebieskim odcieniem. Skojarzenia ze smokami budzi też nieco zbyt długa szyja i wąska, wydłużona twarz w kształcie odwróconego migdała. Jest bardzo zwinna i sprawna fizycznie, co może być spowodowane tym, że wychowała się właściwie w dżungli wśród smoków. Początkowo postrzegana jako brzydka (Kamyk stwierdził, że wygląda jak upiór), z czasem staje się bardziej kobieca, pięknieje (Ciało Jagody można by wyrzeźbić w białym marmurze, albo twardym gipsie. Śliczną, młodą dziewczynę w rozkwicie urody). Sama, nie mając żadnego odniesienia prócz rodziny i smoków, nie widzi nic niezwykłego w swoim wyglądzie, lecz to się zmienia, gdy na Jaszczura przybywa Kamyk, którego jej widok szokuje i wzbudza na początku wstręt. Młoda Obserwatorka odczytuje tę reakcję i uznaje siebie za bardzo brzydką. Podziwia urodę Róży i zazdrości jej.

Charakter Edytuj

Jest wybuchowa, impulsywna, ambitna i często unosi się honorem. Wychowana na wyspie, nie jest przyzwyczajona do obcych; nawet jeden przybysz wywołuje u niej lekką tremę, a już zupełnie nie potrafi odnaleźć się w gwarnym mieście. Ponieważ towarzyszami jej dziecięcych zabaw były smoki, przejęła niektóre ich cechy, a nawet i odruchy (przemywa oczy poślinionym wierzchem dłoni). Oprócz tego smoczym wzorem nie ceni prywatności (czytała pamiętnik Kamyka, a jako Obserwatorka bez ostrzeżenia i zgody zaglądała też do myśli i snów innych).

Jej ciekawość i niedyskrecję częściowo może tłumaczyć fakt, że sama (przynajmniej przed poznaniem młodych magów Drugiego Kręgu) ma niewiele rzeczy do ukrycia: jest szczera, nieprzyzwyczajona do kłamstwa. Natomiast wobec Kamyka potrafi stosować „kobiece sztuczki”, o których jednak myśli z pogardą, iż są godne Księżycowego Kwiatu.

Nie waha się udzielić pomocy — odbywa z Myszką spotkania, dzięki którym chłopiec ma pozbyć się lęku przed wężami. Sama nie boi się żadnych zwierząt zamieszkujących dżunglę: zna tropikalny las jak własną kieszeń i często się tam zapuszcza. Jest w gruncie rzeczy dobra, choć pewien luz moralny i brak wiary w Boginię przejęła od ojca. Ma badawczy umysł, nie lubi się nudzić.

Bardzo chciała szybko zostać samodzielną „dorosłą kobietą”. Świat jednak okazał się mniej przyjemny niż sądziła. W miarę podróżowania z Drugim Kręgiem Jagoda dorasta, dojrzewa i rozwija się.

Długo nie może pozbyć się kompleksu na punkcie swej urody. Gdy spotyka Różę dochodzi do wniosku, że trzeba naprawdę mieć pecha, by całe życie mieszkać z urodziwą macochą, a potem spotkać jeszcze piękniejszą kobietę.

Ciekawostki Edytuj

Na Jaszczurze staje się obiektem pożądania młodych magów Drugiego Kręgu, co w pewnym momencie zaczyna być dla niej bardzo męczące. Już po rozstaniu z Kamykiem próbuje się do niej zbliżyć Gryf, ale Jagoda odrzuca jego zaloty.

Swoją matkę, Piękną, przypomina kształtem oczu, zarysem kości policzkowych, spojrzeniem i sposobem trzymania głowy.

Krąg jest nią bardzo zainteresowany, jednak obchodzi ich nie sama Jagoda, lecz, według słów Słonego, to, jakie dzieci dałoby się z niej wyhodować.

Nuvola apps important green Ten artykuł jest już ukończony i czeka na akceptację Ewy Białołęckiej.